Robotid kirjutavad tekste robotitele

Praegu on inimeste kirjutatud tekstid ülekaalus aga programmid (robotid) on juba teinud esimesed katsetused inimeste sarnaselt tekste luua ja inimesi eksitada.

Arvutid (programmid) saadavad juba aastaid rohkem reklaamkirju kui kirjutavad tegelikud inimesed. Nende programmide saadetud kirjade vastu võitlevad teised programmid, mis filtreerimise põhimõttel proovivad tõkestada soovimatud sõnumid. Kui teie postkast tundub puhtana spam kirjadest, siis tõenäoliselt on põhjus nende filtrite hea töö ja vähem aadressi saladuses hoidmine.

Praegu on inimeste kirjutatud tekstid ja inimeste kasutatud sotsiaalmeedia ülekaalus aga programmid (robotid) on juba teinud esimesed katsetused inimeste sarnaselt tekste luua ja sellega püüda inimestest kasutajaid. Viimastel 2016. USA presidendi valimistel kahtlustatakse just reklaamide manipuleerimist ja programmide loodud (valeinfo) tekste.

Programmid kirjutavad blogidele kommentaare rohkem kui inimesed. Vähemalt proovivad neid postitada. Veebilehe omanikud on vastukaaluks võtnud kasutusele meetmed, et programmide jäetud kommentaarid tõkestada ja neid mitte avalikustada. See on puhtuse küsimus, sest spam tekst ei anna lugejale midagi ja tõmbab alla lehekülje väärtuse. Näitab, et selle omanik ei hooli turvalisusest ja lasi sellel muutuda teadetetahvliks reklaamijatele.

Toon näite programmide kasutamise uuest arengust, mida reklaamitakse spam kommentaarina blogile:

Hi. I see that you don’t update your website too often. I know that writing content is boring and time consuming. But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other pages from your niche)? And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape test. You should try miftolo’s tools

Lühidalt on tõlge selline, et pakutakse viimases lauses nimetatud tööriista, mis võimaldab olemasolevate tekstide alusel luua uusi tekste, mis läbivad ka postituse kvaliteedi ja plagiaadi testid. Sisuliselt teenus, et programm kirjutab blogi varem avaldatud tekstide alusel. Teeb seda “väga hästi”(very well), et petta ära teised programmid, millega interneti otsingu pakkujad (neti, bing, yandex) teevad info inimestele leitavaks.

Miks programmid kopeerivad tekste?

Internetis otsingu pakkujate robotid eelistavad neid lehti, kus on palju sisu ja mida on uuendatud. Pole eriti mõistlik pakkuda otsingus tulemust, mida uuendati 10 aastat tagasi (majanduskriisi ajal). See tähendab, et info otsimisel saadakse tulemusi pigem hilisematest allikatest, mitte vanematest.

Teksti uuesti kopeerimine ja avaldamine on plagiaat, kellegi teise loodud sisu varastamine. Isegi teksti autorina ei ole mõeldav, et hakkate seda programmil uuesti koostada laskma. Tekste loevad inimesed, kes saavad aru mõttetust tekstist, mille on koostanud programm. Isegi programmidega teksti tõlkimine annab naljakaid tulemusi, mis päris inimese paneb naerma.

Programmid ei ole veel inimesega võrreldaval mõtlemise tasemel. Inimese loodud tekstide uuesti kopeerimine ja segamine ei anna midagi uut, vaid toodab lihtsalt infomüra juurde. Just nimelt infomüra, sest sotsiaalmeedia tulekuga on hüppeliselt tõusnud rämpsinfo osakaal. Oma põhiolemuselt ongi sotsiaalmeedia rohkem info uuesti jagamine ja kommenteerimine ning vähem unikaalse sisu(tekst, foto, video) loomine.

Testige ennast, palju aega kulub teiste tekstide, piltide ja videote vaatamiseks ning jagamiseks ja kui palju aega kasutate ise millegi autoriõigusega kaitstava loomiseks. Siinkohal tehke vahet, et ükskõik millise sotsiaalmeedia vormi kasutamisel(twitter, facebook, youtube, jne.) loobute kõigist autorile seadusega antud õigustest, mis teil muidu oleks oma domeeni kasutamisega. Need platvormid saavad kõik õigused teie teksti, foto ja video kasutamiseks neile sobival viisil ja teie ainus õigus on see kustutada. See ei takista selle koopiat teistel edasi avaldada.

Lõpetuseks ka hoiatus taoliste programmide kasutamise eest, mis loovad tekste juurde. Kuni tehisintellekt pole õppinud inimesele sarnanemist, jääb piir inimeste ja virtuaalse maailma vahele ning seda annab avastada. Programmidega loodud tekstid on spam, mille vastu otsingu pakkujad võitlevad ja selle avastamisel on negatiivsed tagajärjed.